Pomohu od bolesti

Mgr. Iveta Szalaiová - fyzioterapeutka

Studio eRko
Chmelova 550,
Kralupy nad Vltavou

Tel: 775 265 257

Kraniosakrální terapie

CO JE TO KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

Je to velmi jemná metoda, která pracuje s mozkomíšním mokem, s tekutinami v těle a s kostmi lebky (uvolňuje lebeční švy i kosti obličejové vůči sobě).

Do tekutin patří fascie neboli povázky, ty  obalují každou tkáň v těle. Pokud jsou v pořádku, umožňují správnou funkci  všech tkání, orgánů, svalů v organismu. Jsou-li někde facie stažené, vzniknou bloky. Pak je toto místo hůř prokrvované, je tam menší pohyb tkání, orgánů mezi sebou, neproudí tam energie a pokud toto trvá delší dobu, přijde bolest. Někdy v místě staženiny, někdy se bolest promítá do vzdáleného místa v těle. Kraniosakrální terapie umí najít toto stažené místo a uvolnit jej a tím se  odstraní bolest a dochází k léčení a vyléčení v souvislostech celého těla.

Uvolníme-li lebeční švy a obličejové kosti, uvolní se prostor pro mozkomíšní mok a mozek a ten má pak podmínky pro správnou funkci.

Mozkomíšní mok omývá a chrání mozek a míchu. Má svůj rytmus = kraniosakrální rytmus. Je hmatatelný, i když je daleko jemnější než rytmus srdeční nebo rytmus dechu. U zdravého jedince musí být v určitém rozmezí. Pokud je vysoký nebo nízký, znamená to, že je např. horečka nebo deprese a je nutno jej harmonizovat. A to se děje během kraniosakrální terapie.

Léčení  probíhá na úrovni těla (somatické), psychiky i prožitku (emoční). Terapie nastartuje léčivé děje v těle a ty potom ještě 3 dny po terapii doznívají a harmonizují celý systém (organismus). Terapie probíhá v hluboké relaxaci ošetřovaného i ošetřujícího, jedině tak mohou nastoupit samoléčebné děje v těle, tuto schopnost má každý z nás. 

Jeden ze zakladatelů kraniosakrální terapie je MUDr. Apledger, který se při operaci páteře všiml, že tvrdá pléna mozková, která v páteřním kanálu obepíná míchu, má určitý rytmus pohybu, který nejde zastavit.  Ten se liší od srdečního rytmu a rytmu dechu. Má sviji pravidelnou frekvenci a pulzuje celý život. Pokud je rytmus mozkomíšního moku změněn, je to signál nemoci organismu.

JAK PROBÍHÁ KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

Při kraniosakrální terapii ošetřovaný  leží oblečený na zádech na lůžku naprosto v klidu, pohodlně, přikrytý dekou. Terapeut přikládá své ruce na tělo ošetřovaného. Tím dochází k propojení biopole ošetřovaného a terapeuta a pomalu dochází k harmonizaci a k rozproudění energie po těle ošetřovaného tam, kde je to potřeba. Uvolňují se bloky.

Ošetřovaný může vnímat hlubokou relaxaci až meditační stav, může vnímat po těle různé procesy – tok energie, teplo…  Někdy ošetřovaný necítí během terapie téměř nic a potom se cítí nabitý energií. Jindy se cítí po terapii zrelaxovaný, uklidněný po těle i v mysli.

Terapie nastartuje samoléčivé procesy  v těle, které potom dobíhají ještě 3 dny. Je to velmi šetrná, zajímavá, efektivní metoda.